Netherfield RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yıl; 1750. Yeni bir sezon tüm ihtişamıyla başlıyor! Sen daha yerini almadın mı?

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Şikayetleriniz

2 posters
YazarMesaj
Margeret Maurëll
İskoçya Kraliçesi
İskoçya Kraliçesi
Margeret Maurëll

Kraliyet : İskoçya

Şikayetleriniz Empty
MesajKonu: Şikayetleriniz   Şikayetleriniz Icon_minitimeCuma Haz. 08, 2012 8:56 pm

Sitemizin işleyişiyle ilgili gördüğünüz herhangi bir aksaklığı veya yanlışlığı, sizi rahatsız eden başka durumları bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Nedeniyle birlikte açıkladığınız takdirde en kısa sürede elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağız. Teşekkürler.
Artys Lafayette
Fransız Kraliyet Ressamı
Fransız Kraliyet Ressamı
Artys Lafayette

Kraliyet : Fransa

Şikayetleriniz Empty
MesajKonu: Geri: Şikayetleriniz   Şikayetleriniz Icon_minitimePtsi Haz. 18, 2012 9:19 pm

Öncelikle başlığa bakara şikayet olduğunu sanmayın, çünkü değil! Sadece bir öneri. Smile

Öncelikle 1700'lere konu olan ülkelerden biri olan Almanya'ya değinmek istiyorum. Almanya inanın ki Fransa ve İngiltere kadar önemli o dönemde. Çünkü belli bir gelişmeyi ileri seviyede tutan en büyük ülke, Almanya. O dönemin en büyük ve en karmaşık silahı din ile pek içli dışlı olan bu ülke, site kurgumuzda kesinlikle ama kesinlikle yer almalı. Tamam, biliyorum; sitede dört krallık çok olabilir. Ama inanın ki çok gerekli. Bir diğer deyişle, kurgu eksik; Almanya ile tamamlanıyor.

Ve bir diğer önerim yeni bir rütbeyle ilgili. "Majisyen" diye bir şey var. Duydunuz mu? Bilmiyorum. Hemen kısaca bir tamın yapayım; "Majisyen maji (büyü) yapabilen kimseye verilen addır. Tarihteki büyük majisyenler eski inisiyasyonlarda yetişmiş inisiyelerden çıkmıştır." Bu büyücülerin ne işi var? Gerçek 1700'leri yapıyoruz, buraya da büyü sokmayalım artık diyebilirsiniz. Fakat, o dönemde de masonluğun getirisi olaraktan bir çok din adamı ve Kabalistik bireyler bu majistik olayına sarmışlardı. Örneğin, 1743'de doğan Joseph Balsamo (Kont de Cagliosto) bir majisyen idi. Onun üstadı St. Germian bir majisyen idi. Bunların çoğunluğu rütbe ve para sahibi kimseler idi. Hatta Fransız İhtilalinde majisyenlerin oynadığı rol, Fransız tarihinde bilinen, ancak resmi tarihin görmezlikten geldiği konulardan biridir. Kısa süre içinde ritüellerini değiştirip ruh çağırma, ruh satın alma vb. ritler yapmaya başladılar. Bu majisyenler, yalnız Mason olmakla kalmayıp aynı zamanda okült gizli örgütlerin de üyesi idiler. Bunlar tecrit edilmiş şarlatanlar değil; gizli bir gücün ajanları idiler.
    Yani aslında majisyenlerin kaynağı, masonluk ve halk arasındaki popüler adıyla illuminati. Ki biz öyle sansasyonel bir illuminati kurgusu yapmayacağız. Sadece o dönemde gerçekten belgelerle kanıtlanmış olan kuruluşların ve olayların kurgusunu sitemize katacağız. Kraliyetler arasındaki entrikalarımıza güçlü nedenler sağlamış olacağız. Güç ve para kavgaları yapacağız. Kimin Tanrı'ya daha yakın olduğunu tartışacağız. Kimileri Tanrı'nın olmadığını bile savunacak. Tüm bunlarla rplerimizi süsleyebiliriz. Ve ben de size yardım edebilirim bu konuda.

Üçüncü konuya gelelim. "Din Adamları" sırasında farklı bir yenilik düşünüyorum. Direk din adamı demesek de başka bir şey desek. Mesela tüm dinlerden rütbe alımı olsa. Sadece Hristiyanlık olmasa? Burada din kavgası ya da sorunu çıkarmak değil amacım. Ama diğer dinlerden insanlar da o yıllarda göç edip eğitim görüyorlardı. Avrupa o yıllarda herkesin uğrak noktasıydı. Belki adam kurgusuna göre Avrupa gelmiş bir Yahudi idir. Ya da Müslüman. Ya da Kabalist bir mason. -Ki zaten ikisi aynı şey aslında-

"Serbest Meslek" başlığı yenilenmeli. Oraya o döneme ait daha güzel meslekler konulabilir örnek amaçlı. Mesela alşimist(kimya-simya ile uğraşan kimse). Ve astrolog. O dönemde altın arayışları son sürat gidiyordu. Dünya artık bugünkü halini benimsiyordu. Uzay araştırmacıları ve yorumcuları artıyordu nedensiz?! Bilemiyorum artık. Very Happy Ve şu casus, suikastçılar! Onlara da bir sınır konulmalı ve gerçekten süper bir kurgu oluşturulmalı ki rütbeleri alabilsinler. Böylelikle kaliteli bir kurgu serisi oluşur. Önem verilmeli. Ve seçilen meslek isimlerine özen gösterilmeli. "Suikast Timi Şefi" ya da "Suikast Timi" diye bir şey olamaz. Çok modern bir isin şu "Tim". Onun yerine "örgüt", "kuruluş" -ki daha çok örgüt(!)- kullanılmalı. Bu sitedeki çoğu şey için geçerli. Ve ben "Hekim" lafına da katılmıyorum. Onun yerine "Doktor"u kullanalım. Tabi bu önerim sadece. Hakim daha çok Arapça kökenli. Avrupai değil.

Gelelim soylu alımlarına. Bu Lady-Lord'lar nereden geliyor böyle? Sürüsüyle Lady var. Bunun bir ayarı yapılmalı. Prens ve Prensesler! Hangi kraliyette 10 tane prenses olur ki? Ya da 10 tane prens. Olduğu için demiyorum; olmasın diye diyorum. Very Happy

Ve şu rütbe tanımları. Onların acil yapılması gerek. Herkes hayali kurgular ile başlıyor işe. Ama kimse "Vikont kimdir? Ne iş yapar? Kimden emir alır? Misyonu-vizyonu nedir?" diye sormuyor. Bu sorular diğerleri için de geçerli. Baron kimdir mesela? Bunların detaylı bir şekilde anlatıldığı bir bölüm acilen(!) gerekli.

Bir de şu profiller var. Mesela herkese adı zorunlu tutulmalı. Kim kimdir belli olmuyor. Bunu ayarlamalısınız. Ve şu din işi. Dediğim gibi yürürlüğe girerse onu da zorunlu tutmalıyız. Herkes adam akıllı profilini doldursun. Ve seçenekli bir liste çıkar karşılarına; seçerler dinlerini. Hristiyan; Müslüman; Yahudi; Deist; Kabalist; Dinle ilgilenmiyor. Örnek seçenekler tabisi.

Şimdilik bu kadar olsun. Bunun üzerinde yoğunlaşmak bile çok vakit alır zatisi. Öpüldünüz bebişler.
http://cookieandmilkshake.tumblr.com/

Şikayetleriniz
1 sayfadaki 1 sayfası